Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

Tenzona.cz  >  Silniční statické váhy

Silniční váhy (mostové, mostní, autováhy pro nákladní auta)

Řeště jen plánovanou údržbu Vaší váhy!
Stop neplánovaným výpadkům při vážení!

Mějte své peníze pod kontrolou! Díky přesným a spolehlivým mostním vahám Tenzona, které díky spojení špičkové techniky a zkušenostem ze stovek realizací Vám zajistí nejlepší možnou investici do nové silniční váhy a to extrémním snížením proměnlivých nákladů při vážení!

Prvotní náklady Pořizovací cena váhy, Náklady na montáž
Pevné náklady Kalibrace a certifikace, Pravidelná údržba
Proměnlivé náklady Chyby při vážení, Odstávky, Mimořádná údržba, Předčasná výměna

Technické řešení silníčních vah (automobilových vah)

Samotná vážní technologie se skládá ze dvou hlavních částí: mechanické konstrukce (most váhy a základová vana) a elektronická část (tenzometrické snímače a vážní indikátor). Níže ve fotogalerii si můžete prohlédnout postup výstavby zapuštěné silniční váhy TREFA.

Stavba zapuštěné váhy TREFA - video

Mechanická část

Firma Tenzona nabízí tři typová řešení mechanické části silniční (mostní) váhy:

Váha TREFA (Železobetonová prefabrikovaná mostová váha)

Váha trefaPro výrobu tohoto typu silniční váhy (automobilové váhy) se používá modulární železobetonová konstrukce. Jedná se o precizní výrobek vibrovaný ve speciální přesné formě. Mosty jsou vyráběny ve skladebných délkách pro standardní konstrukční délky vah: 8,16,18x3m. Formu je možno upravit pro zakázková provedení mostových silničních vah. Spodní stavba je v ideálním případě sestavena z přesných a odolných prefabrikovaných dílů, jejichž sestavení je rychlé a je možné je v případě nutnosti později přemístit. Pokud to podmínky neumožňují, provádíme také monolitické betonové konstrukce základové vany. Postupvýstavby silniční mostové váhy TREFA si můžete prohlédnout výše na této stránce.

Váha TOSTA (ocelová nadúrovňová mostová váha)

Váha TostaJedná se o nadúrovňovou ocelovou silniční (automobilovou) váhu. Hlavními přednostmi této váhy je její jednoduchá montáž a relativní mobilita. Tato silniční váha může být položena na plochu s dostatečnou únosností, případně lze v místech osazení snímačů vybudovat betonové prahy.Ideální konstrukční řešení zaručuje spolehlivý provoz.

Váha TENA (Železobetonová prefababrikovaná nadúrovňová mostová váha)

Váha TenaJedná se o nadúrovňovou železobetonovou silniční automobilovou váhu, poskytující vysokou kvalitu a spolehlivost. Mosty vyrobené z kvalitního vibrovaného železobetonu jsou umisťovány na nájezdy, čímž je zajištěna stálost a celistvost váhy. Nájezdová váha Tena firmy je lehce demontovatelná a je jí možné v případě potřeby přemístit.

Snímače a elektronika

Silniční váhy Tenzona mohou být osazeny nejrůznějšími typy elektroniky. Avšak na základě referencí uživatelů mostových vah jsou nejčastěji vybavovány snímači zatížení POWERCELL® PDX® firmy Mettler Toledo. Tenzometrické snímače POWERCELL® PDX®jsou vybaveny funkcí prediktivní diagnostiky, která uživatele průběžně informuje o stavu váhy. Procesor zabudovaný přímo ve snímači poskytuje nejpřesnější možné výsledky vážení, neboť se průběžně přizpůsobuje obvyklým změnám, jakými jsou například teplota, nelinearita, hystereze, kolísání napětí či průhyb snímače a které ovlivňují všechny snímače založené na technologii měření mechanického napětí. Snímače POWERCELL® PDX® jsou zkonstruovány k použití i v extrémních podmínkách a poskytují z dlouhodobého hlediska nejlepší poměr cena/výkon a to zejména díky poskytnuté záruce 6-10 let!. Není divu, že právě tyto takto vybavené mostové váhy mají pozitivní reference od naších zákazníků

Snímače PDX - hlavní přednosti (videa)

Vlastnosti a výhody snímačů POWERCELL® PDX®

Powercell vlastnostiPowercell vlastnosti

Již žádné slučovací skříňky
Revoluční konstrukce odstraňuje nutnost použití slučovacích skříněk, jejichž kabeláž je třeba montovat ručně a které představují častý zdroj závad silničních vah (na fotografii vpravo je zobrazena slučovací skříňka starší technologie).

Zjednodušená architektura sítě
Odstraněním slučovacích skříněk došlo v porovnání s jinými systémy ke snížení počtu spojů nejméně o 25 %

Ochrana proti úderu blesku
Testy v nezávislých laboratořích prokázaly, že snímače jsou schopny odolat zásahu 80 000 A (zkoušky dle normy Mezinárodní elektrotechnické komise IEC62305-1). Vestavěná ochrana proti úderu blesku poskytuje ochranný štít snímači i terminálu, vaší váze zaručuje provozuschopnost a odstraňuje mimořádné výdaje související s nepřízní počasí.

Vodotěsnost
Hermeticky uzavřený plášť splňuje požadavky na stupeň krytí IP68/IP69K: svařované a vodotěsné konektory jsou zárukou, že zaplavená váha nevyčerpá vaše prostředky vyhrazené na údržbu, ani se nebudete muset věnovat zdlouhavým vyplňováním formulářů k ohlášení pojistné události

Bezkonkurenční a trvalá přesnost
Náročné testy k zajištění dokonalého výkonu v každých provozních podmínkách a ve všech typech prostředí

Prediktivní diagnostika
Autodiagnostický systém uživatele informuje (prostřednictvím obrazovky, e-mailem nebo textovou zprávou) o možných chybách při vážení dříve, než se chyba může rozvinout v závažné potíže

Robustní konstrukce
odolná nerezavějící ocel odolává poškození v náročných provozních podmínkách

Snadná údržba
rychloupínací konektory využívají robustní a spolehlivou konstrukci, která se používá i v nejdrsnějších armádních a lékařských podmínkách, kde je spolehlivost doslova otázkou života a smrti. Konektory umožňují rychlou opravu váhy a šetří tak váš čas i peníze.

Celosvětově platné certifikace:

 • OIML R60 C3, C4, C6
 • NIST HB44 10,000 III L-M
 • ATEX a IEC výbušná zóna 2/22%

Snímače PDX® - proč se vyplatí?

Bezkonkurenční hodnota

Snímač POWERCELL® PDX® nabízí návratnost, se kterou se nemůže měřit žádný jiný typ snímače. Při rozhodování o pořízení váhy je potřeba zvážit veškeré náklady na vlastnictví nákladní váhy: pořizovací náklady + pevné provozní náklady + proměnlivé provozní náklady. Zatímco pořizovací náklady a pravidelné výdaje na údržbu lze plánovat snadno, výdaje za mimořádnou údržbu mohou být sázkou do loterie. Snímače POWERCELL® PDX® díky své výjimečné spolehlivosti a vyspělému diagnostickému systému odstraňují náklady na mimořádnou údržbu, které z ostatních snímačů mohou činit rizikovou investici. Snímače POWERCELL® PDX® se Vám zajistí větší kontrolu nad váženým zbožím díky své vyšší přesnosti, kdy vážení není zatíženo chybami, tak jako je tomu u jiných snímačů nekompenzujících negativní vlivy (nelinearita, hystereze, kolísání napětí či průhyb snímače). Snímače POWERCELL® PDX® tak poskytují bezkonkurenční hodnotu po celou dobu životnosti silniční váhy.

Prvotní náklady Pořizovací cena váhy, Náklady na montáž
Pevné náklady Kalibrace a certifikace, Pravidelná údržba
Proměnlivé náklady Chyby při vážení, Odstávky, Mimořádná údržba, Předčasná výměna

Spolehlivost k ochraně vašeho zisku

Nový snímač POWERCELL® PDX® zahajuje zcela novou éru v oblasti spolehlivosti díky funkci prediktivní diagnostiky, která uživatele průběžně informuje o stavu nákladní váhy:

 • Chyby při vážení
 • Přetížení
 • Okolní podmínky
 • Stav sítě
 • Napětí snímačů
 • Stav pláště

Periferní zařízení

Pro zkvalitnění celého vážního procesu nabízíme sofistikovaná řešení dle vašich potřeb i v rámci automatizace a zpřehlednění procesu vážení. Nabízíme nejmodernější technologie v oblasti nádstavby vážních systémů:

Realizace, servis a opravy silničních vah

Realizace, renovace, oprava a servis silniční váhy probíhá dle nejosvědčenějších metod.

Silniční váhy neboli automobilové váhy realizujeme tak, aby jediná naše návštěva proběhla jednou za dva roky při pravidelné údržbě společně s povinným úředním ověřením stanoveného měřidla za přítomnosti ČMI. Veškeré povinnosti a náležitosti spojené s ověřením silniční váhy, našim klientům hlídáme.

Firma TENZONA díky svým dlouholetým zkušenostem a profesionálnímu týmu pracovníků je schopna nabídnout veškeré služby v oboru mostních silničních vah po celou dobu jejich životnosti:

 • Montáž nové silniční váhy
 • Renovace (oprava) eleketronické silniční váhy
 • Renovace (oprava) mechanické silniční váhy
 • Pravidelnou údržbu a servis silniční váhy
 • Zajištění úředního ověření silniční váhy
 • Výkup staré silniční váhy

Otázky a odpovědi

Jaký je ideální postup pro realizaci zakázky?

Oslovte  nás pomocí poptávkového formuláře, telefonicky nebo na emailovou adresu obchod@tenzona.cz. My vás obratem kontaktujeme a nabídneme Vám vhodný produkt. Po vzájemné shodě jsme schopni mostové (automobilové) váhy realizovat do 30 pracovních dnů.

Kolik automobilová váha stojí, máte nějaký ceník? Jaké jsou další náklady?

Pořizovací cena silniční (mostní) váhy se liší dle typu, velikosti a použité technologie. Významný vliv na pořizovací náklady má i to, zda se jedná o váhu s, nebo bez příslušenství. Tenzona Vám nabízí:

 • Samostatnou váhu bez stavebních prací
 • Provedení váhy na klíč
 • Doplnění váhy o požadované periferie např. semafory, optozávory, čipové karty pro vážení bez obsluhy atp.
 • Řešení na míru se zavedením dat vzniklých vážením do podnikové informační sítě např. SAP

Konkrétní cena vám bude nabídnuta po zvážení vhodného řešení. Při koupi silniční váhy je nutné brát ohled na náklady na údržbu a proměnlivé náklady způsobené nepřesným vážením a neplánovanými výpadky při vážení, tyto náklady mohou při nesprávném výběru váhy svou výší přesáhnout prvotní investici.

Musím si pořídit novou váhu, nebo stačí renovovat a modernizovat váhu stávající?

Firma Tenzona provádi renovace a modernizace mostních vah. Možnost renovace a modernizace váhy bude posouzena zkušenými odborníky, kteří Vám doporučí další postup. Pokud to situace dovoluje, mohou být váhy osazeny novými kvalitními snímači při použití stávajících vážních mostů. Toto řešení Vám zaručí nejvyšší možnou kontrolu nad hmotností vašich produktů.

Nabízíme také renovaci starších mechanických mostních vah, které je možné osadit tenzometrickým snímačem a vážení digitalizovat. Postaráme se jak o opravu mechanické části mostní váhy, tak i o digitalizaci vážení.

Jaké dokumenty a povolení budu potřebovat?

Pro realizaci silniční (mostní) váhy není dle stavebního zákona nutné stavební povolení.

Co je to ALIBI paměť a jak tuto problematiku řešíte?

Pojem ALIBI paměť je nejčastěji spojen se stanoviskem ČMI 1/2016, která stanovuje nutnost uchovávat výsledky vážení v certifikované části vážního systému. Alibi paměť  je nejčastěji součástí vážního indikátoru, kde je po přebrání hodnoty z váhy jiným zařízením (PC, tiskárna) tato hodnota zapsána. Alibi paměť může být také součástí certifikované části vážního softwaru. Obě možnosti jsme schopni nabídnout dle požadavku zákazníka.

Jak velká jste firma?

V oblasti průmyslového vážení jsme jednou z největších společností s působností ve všech krajích ČR.

Jak spolupracujete s klientem po předání zakázky? Jak funguje následný servis?

S klienty jsme v kontaktu a zajišťujeme servis nejpozději do 48 hodin po celé České republice. Klienti jsou zařazeni do databáze, ve které sledujeme termíny úředních ověření silničních i jiných vah a s předstihem naše zákazníky informujeme. Každé dva roky ověříme a zajistíme údržbu váhy, což má v drtivé většině případů za následek bezproblémový chod váhy po další dva roky.

Jaké máte reference? Kolik obsluhujete klientů?

Na těchto stránkách je k nahlédnutí referenční mapa České republiky. Za dobu naší působnosti jsme realizovali stovky silničních, desítky kolejových vah a stovky zakázkových řešení. Mezi naše klienty se řadí čeští půmysloví giganti i malí živnostníci.

Kde všude působíte?

Působíme po celé České republice a máme za sebou realizace i v zahraničí (např. Srbsko, Rumunsko, Rakousko). Obchodní i servisní zastoupení máme v Praze a Jihlavě. Sídlo firmy se nachází v Ostravě.

Na co si dát pozor, čeho se vyvarovat?

Po obdržení nabídky je nutné se ujistit, zda je nabídka kompletní popř. s jakými dalšími náklady je nutné počítat.

Obecně se vyvarujte nákupům jen podle pořizovací ceny. Výsledné náklady na provoz váhy jsou mnohdy na první pohled neviditelné a mohou ohrožovat celé vaše podnikání. Pokud nás kontaktujete, rádi vás celým procesem výběru váhy provedeme.

V minulosti nám dodal váhu jiný dodavatel a nebyl jsem spokojen, v čem jste jiní?

Váhu nabízíme s perspektivou dlouhé spolupráce, na kterou jsou naši partneři zvyklí. Pro řešení využíváme kvalitní vážní elektroniku kombinovanou s praxí ověřeným řešením konstrukce váhy. Jsme stabilní firmou, která realizuje silniční a jiné průmyslové váhy více než 20 let.

Kdo je váš typický zákazník?

Podnik, který si cenní svých výrobků a nechce dávat vniveč dříve vykonanou práci. Váhy dodáváme malým zemědělcům i velkým průmyslovým firmám.

Autováha, automobilová váha, mostní váha, mostová váha, tenzometrická váha - jaký je mezi nimi rozdíl?

Většinou žádný! Autováha neboli automobilová váha znamená hovorové vyjádření pro statickou silniční váhu, kdy je vážené těleso (vozidlo) umístěno na mostu váhy.

Pojmem mostní váha a mostová váha jsou označovány váhy s mostní konstrukcí (silniční váha, kolejová váha a kombinovaná váha).

Pojmem tenzometrická  váha je označována váha, kde pro zjištění hmotnosti využívá tenzometrických snímačů hmotnosti. Ne zcela správně jsou tyto váhy titulovány také jako elektronické váhy,